• info@tekserklima.com
  • 0216 364 69 61
  • Sosyal Medya
Virüsle Mücadelede Ev Temizliğinin Önemi
blog

Virüsle Mücadelede Ev Temizliğinin Önemi

Hayatlarımızı baştan aşağıya değiştiren koronavirüs salgını, aynı zamanda günlük hayatımızdaki birçok rutinde de zorunlu değişiklikler yapmamıza neden oldu.

Temizlik kalıplarını baştan aşağıya değiştiren koronavirüs pandemisi, ev temizliğinin önemini de bir kez daha gündeme getirdi. Koronavirüs’ten korunmak ve salgını ev ortamında uzak tutabilmek için klasik ev temizliğinden çok daha fazlasına ihtiyacımız var.

Evde günlük temizlik rutinlerimize ekleyeceğimiz basit birkaç uygulama ile virüslere karşı bir kalkan görevini görecek temizliği yapabiliriz.

Koronavirüs’ten korunmak için evlerimizde daha fazla vakit geçirdiğimiz ev temizliğinde şu detaylara çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Temas noktaları gün aşırı temizlemeli

Ev içerisinde çok sık temas halinde olduğumuz çeşitli yüzeyler var. Bugüne kadar birçoğunun farkında değildik ancak koronavirüs salgınıyla birlikte temizlik ve temas noktaları konusunda ciddi farkındalıklar yaşıyoruz.

Mutfak tezgahı, kapı ve pencere kolları, prizler, aydınlatma düğmeleri, mutfak dolabı kapakları, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makineleri bahsettiğimiz bu alanların başında geliyor. Her gün pamuklu bir bez yardımıyla hazırlayacağınız sabunlu su ya da sirkeli su çözeltisinin yardımıyla bu alanları silebilirsiniz. Temizlik işleminde çamaşır suyunu da tercih edebilirsiniz ancak çamaşır suyu gibi kuvvetli kimyasala sahip ev temizlik ürünlerinde bulunan gazların, vücudumuza olabilecek negatif etkileri nedeniyle daha doğal ve bir o kadar etkili temizlik malzemelerini tercih edebilirsiniz.

Dışarıdan gelen ürünleri de temizlemeliyiz

Evlerimizi düzenli olarak havalandırmak da yine virüsle mücadele sürecinde büyük önem taşıyor. Her gün mutlaka en az yarım saat pencerelerimizi açarak odaların havasını yenilememiz birçok uzman tarafından tavsiye ediliyor. Aynı şekilde eve dışarıdan gelen kargo poşetleri, alışveriş poşetleri ve su damacanası gibi malzemelerin de kullanılmadan önce dezenfekte işleminden geçirilmesi gerekiyor. Bu süreçte mümkün olduğu kadar alışverişlerimizi kendi market çantalarımızla yapmamız daha kontrollü ve sağlıklı olacağı için sıkça öneriliyor. Ancak eve sipariş vermek durumunda olduğumuz ürünlerin temizliği de en sık tartışılan konular arasında… Marketten verdiğimiz siparişlerle birlikte poşetlerimizi mutfağımıza almadan önce mümkünse balkonumuzda bir süre havayla temas edecek şekilde bırakabiliriz. Sebze ve meyve gibi ürünlerimizi bol ve sirkeli suda yıkadıktan sonra tüketmeli, market poşetlerimizi de mümkünse ters çevirerek çöpe atmalıyız.

Virüsle mücadelede tekstil ürünlerinde temizliğin önemi

Ev temizliğinde bir diğer önemli husus; tekstil ürünlerinin temizlik süreçleri… Mecbur durumlar nedeniyle dışarı çıkmak zorundaysak mutlaka kıyafetlerimizi eve geldiğimiz gibi değiştirmeli; 60 derece ve üzeri bir sıcaklıkta yıkamalı ya da balkon gibi açık bir alanda en az 3 saat havalandırmalıyız. Nevresimlerimizi de yine düzenli olarak değiştirip temizliğini korumalıyız. Ayakkabılarımızı ise açık ve temas edilebilecek bir alana koymamaya özen göstermeliyiz.

Evden çalışanlar dikkat! Bilgisayarınızın ve elektronik aletlerinizin temizliğini ihmal etmeyin

Evden çalışanlar için ev temizliğinde önem taşıyan bir diğer konu ise cep telefonu, bilgisayar, kulaklık, tablet, klavye ve fare gibi elektronik cihaz ve aksesuarlarımızın dezenfekte edilmesi… Gün içerisinde sürekli temas ettiğimiz bu ürünleri yine sabun ve su karışımı ile hazırlayacağımız bir çözelti ile çok ıslatmadan temizleyebilir, kuruduktan sonra da kullanabiliriz.

Tabii ki tüm bu ev temizliği detaylarına ek olarak da ellerimizi gün içerisinde en fazla 2 saatte bir bol su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca yıkamalı ve mümkün olduğu kadar yüzümüze dokunmamalıyız.

Unutmayın, sağlıklı ve güzel günleri yalnızca alacağımız basit önlemlerle sağlayabiliriz.

Ücretsiz Keşif Talebi İçin 0216 364 69 61

Yetkili Servis & Satış Bayi